High school scores, schedules for Jan. 10, 2019

By:
Thursday, January 10, 2019 | 10:42 PM


High schools

Basketball

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 5A

Section 3

Mars 89, Kiski Area 62

Class 3A

Section 2

Avonworth 55, Freedom 51

Nonsection

Charleroi 82, Carmichaels 40

Fort Cherry 65, Mapletown 23

Frazier 55, Yough 46

District 6

Heritage

Ligonier Valley 82, Marion Center 23

United 61, West Shamokin 55

Friday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Central Catholic at Butler, 7:30 p.m.;North Hills at Pine-Richland, 7:30 p.m.; Seneca Valley at North Allegheny, 8 p.m.

Section 2

Baldwin at Canon-McMillan, 7:30 p.m.; Peters Township at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.; Upper St. Clair at Bethel Park, 7:30 p.m.

Section 3

Fox Chapel at Penn-Trafford, 7:30 p.m.; Hempfield at Connellsville, 7:30 p.m.; Norwin at Latrobe, 7:30 p.m.

Class 5A

Section 1

Gateway at Albert Gallatin, 7:30 p.m.; Laurel Highlands at Greensburg Salem, 7:30 p.m.; Penn Hills at McKeesport, 6 p.m.

Section 2

Montour at Chartiers Valley, 6 p.m.; South Fayette at West Mifflin, 7:30 p.m.; Thomas Jefferson at Moon, 7:30 p.m.; West Allegheny at Trinity, 7:30 p.m.

Section 3

Armstrong at Hampton, 7:30 p.m.; Franklin Regional at Shaler, 7:30 p.m.; Plum at Indiana, 7:30 p.m.

Class 4A

Section 1

Highlands at Mt. Pleasant, 7:30 p.m.; Knoch at Derry, 7:30 p.m.; Yough at Freeport, 7:30 p.m.

Section 2

Beaver at Hopewell, 7:30 p.m.; Central Valley at New Castle, 7:30 p.m.; Quaker Valley at Blackhawk, 7:30 p.m.

Section 3

Belle Vernon at Ringgold, 7:30 p.m.; South Park at Waynesburg, 7:30 p.m.; Uniontown at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Aliquippa at New Brighton, 7:30 p.m.; Neshannock at Ellwood City, 7:30 p.m.; Riverside at Beaver Falls, 7:30 p.m.

Section 2

Carlynton at Seton LaSalle, 7:30 p.m.; Keystone Oaks at North Catholic, 7:30 p.m.

Section 3

Burrell at Steel Valley, 7:30 p.m.; Deer Lakes at Valley, 7:30 p.m.; East Allegheny at Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Section 4

Beth-Center at Washington, 7:30 p.m.; McGuffey at Charleroi, 6 p.m.; Southmoreland at Brownsville, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Apollo-Ridge at Winchester Thurston, 7:30 p.m.; Northgate at Propel Braddock Hills, 7:30 p.m.; Riverview at Sto-Rox, 7:30 p.m.; Summit Academy at Springdale, 7:30 p.m.

Section 2

California at Jeannette, 7:30 p.m.; Chartiers-Houston at Bentworth, 6 p.m.; Serra Catholic at Brentwood, 7:30 p.m.

Section 3

Burgettstown at Shenango, 7:30 p.m.; Laurel at Sewickley Academy, 7 p.m.; OLSH at Mohawk, 7:30 p.m.

Class A

Section 1

Cornell at Quigley Catholic, 7:30 p.m.; Eden Christian at Vincentian Academy, 7:30 p.m.; Rochester at Western Beaver, 7 p.m.; Union at Nazareth Prep, 7:30 p.m.

Section 2

Bishop Canevin at Geibel, 7:30 p.m.; Carmichaels at Mapletown, 7:30 p.m.; Jefferson-Morgan at Avella, 7:30 p.m.; Monessen at West Greene, 7 p.m.

Section 3

Greensburg Central Catholic at Propel Andrew Street, 7:30 p.m.; Leechburg at Clairton, 7:30 p.m.; Trinity Christian at St. Joseph, 7:30 p.m.

Independent

SWCAC

First Baptist Christian at Aquinas Academy, 7:30 p.m.; Propel Montour at Beaver County Christian, 7:30 p.m.

District 6

Nonsection

United at Blacklick Valley, 7 p.m.

District 8

City League

Allderdice at Carrick, 7 p.m.; Obama Academy at Brashear, 3:15 p.m.; Perry at Westinghouse, 3:15 p.m.

Girls

Thursday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 1

Pine-Richland 48, North Hills 44

Seneca Valley 50, Fox Chapel 41

Section 2

Baldwin 58, Hempfield 49

Bethel Park 42, Canon-McMillan 38

Peters Township 64, Mt. Lebanon 36

Upper St. Clair 37, Connellsville 32

Class 5A

Section 1

Montour 49, Thomas Jefferson 46

South Fayette 64, West Allegheny 53

Trinity 62, Lincoln Park 42

Section 2

Armstrong 29, Mars 28

Franklin Regional 41, Hampton 28

Plum 39, Kiski Area 34

Section 3

Albert Gallatin 61, Uniontown 46

Penn Hills 32, Oakland Catholic 31

Woodland Hills 58, Latrobe 54

Class 4A

Section 1

Apollo-Ridge 73, Highlands 14

Freeport 47, Knoch 39

Indiana 49, Greensburg Salem 41

North Catholic 85, Burrell 19

Section 2

Blackhawk 68, Ambridge 38

Central Valley 62, Quaker Valley 28

Keystone Oaks 57, Hopewell 45

Section 3

Elizabeth Forward 66, Yough 9

McKeesport 63, Ringgold 28

Southmoreland 45, Belle Vernon 27

West Mifflin 41, Mt. Pleasant 36

Class 3A

Section 1

Avonworth 50, Riverside 45

Beaver 33, Freedom 27

Mohawk 52, Ellwood City 40

Neshannock 70, Beaver Falls 31

Section 2

Brownsville 50, Charleroi 22

McGuffey 41, Waynesburg 24

Seton LaSalle 50, Washington 46

South Park 67, Beth-Center 17

Section 3

Carlynton 74, Valley 31

Deer Lakes 36, Derry 33

Shady Side Academy 62, East Allegheny 39

Steel Valley 40, South Allegheny 22

Class 2A

Section 1

Laurel 60, New Brighton 9

OLSH 65, Northgate 24

South Side Beaver 44, Aliquippa 32

Sto-Rox 56, Shenango 32

Section 2

Brentwood 45, Ellis School 33

Serra Catholic 64, Riverview 34

Winchester Thurston 49, Springdale 6

Section 3

Bishop Canevin 75, Fort Cherry 10

Carmichaels 34, Bentworth 24

Chartiers-Houston 35, Burgettstown 33

Class A

Section 1

Eden Christian 68, Cornell 17

Quigley Catholic 55, Vincentian Academy 49

Sewickley Academy 45, Union 29

Section 2

Avella 61, Mapletown 45

Monessen 47, Jefferson-Morgan 18

West Greene 67, Geibel 9

Section 3

Clairton 51, Aquinas Academy 20

Greensburg Central Catholic 76, St. Joseph 16

Leechburg 45, Propel Andrew Street 34

Nonsection

Rochester 64, New Castle 58

Friday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Butler at North Allegheny, 6:30 p.m.; Shaler at Norwin, 7:30 p.m.

Class 5A

Section 1

Moon at Chartiers Valley, 6 p.m.

Section 2

Plum at Kiski Area, 6 p.m.

Section 3

Laurel Highlands at Penn-Trafford, 6 p.m.

Nonsection

Bishop Canevin at Bishop Kearney (N.Y.), 7:30 p.m.; Burgettstown at Freedom, 7:30 p.m.; California at Clairton, 7:30 p.m.; Indiana at Armstrong, 7:30 p.m.

Independent

Propel Montour at Beaver County Christian, 6 p.m.

District 8

City League

Brashear at Obama Academy, 3:15 p.m.; Carrick at Allderdice, 3:15 p.m.; Westinghouse at Perry, 3:15 p.m.

District 6

Heritage

Homer-Center at Purchase Line, 7:30 p.m.; Marion Center at Ligonier Valley, 7:15 p.m.; Northern Cambria at Saltsburg, 7:30 p.m.

Hockey

Thursday’s results

PIHL

Class 3A

Mt. Lebanon at Peters Township (n)

Class 2A

Pine-Richland 7, Hempfield 3

Moon at Quaker Valley (n)

Class A

Beaver 5, Blackhawk 2

South Fayette 3, Indiana 0

Division II

Morgantown at Central Valley (n)

Neshannock at Carrick (n)

Trinity at Bishop Canevin (n)

Rifle

Thursday’s results

WPIAL

Section 1

Waynesburg 797-57x, Avella 792-60x

Section 3

Butler 800, Penn-Trafford 795

Swimming

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

Butler 100, North Hills 74

Section 4

Mt. Lebanon 96, Canon-McMillan 89

Class 2A

Section 1

Carlynton 136, Serra Catholic 8

Section 3

Knoch 92, Shady Side Academy 77

Section 4

Freeport 48, Burrell 20

Section 5

Belle Vernon 67, McKeesport 42

Girls

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

North Hills 94, Butler 92

Section 4

Mt. Lebanon 96, Canon-McMillan 89

Section 5

Moon 99, South Fayette 75

Class 2A

Section 1

Carlynton 109, Serra Catholic 32

Section 3

Shady Side Academy 93, Knoch 75

Section 4

Burrell 83, Freeport 70

Section 5

Belle Vernon 65, McKeesport 43

Nonsection

Carlynton 105, Ellis School 55

Wrestling

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1B

Hempfield 74, Penn Hills 5

Class 2A

Section 2B

Avonworth at Hopewell (n)

Section 3A

Valley at South Allegheny (n)

District 8

City League

Allderdice 48, Perry 30

Brashear 42, Obama Academy 36

Brashear 39, Westinghouse 27

Thursday’s summaries

WPIAL

Class 3A

Section 1B

Hempfield 74, Penn Hills 5

106: Briar Priest (H) m.d. Steve Tucibat, 14-5

113: Kyle Burkolder (H) wbf

120: Ethan Berginc (H) wbf

126: Nolan Daerr (H) d. Hunter Shields, 5-4

132: Justin Perkins (PH) t.f. Jared Brean, 15-0

138: Ty Linsenbigler (H) p. Michael Devito, 2:25

145: Zack Berginc (H) wbf

152: Trevor Verkleeren (H) wbf

160: Magnus Speal (H) wbf

170: Julian Chillinsky (H) wbf

182: Daniel Beck (H) wbf

195: Justin Cramer (H) p. AJ Palumbo, 3:18

220: Dillon Ferretti (H) wbf

285: Isaiah Vance (H) wbf

Records: H (10-1, 5-0); PH (1-9, 0-4)

Friday’s schedule

All matches at 7 p.m.

WPIAL

Nonsection

Kiski Area at Burrell; Peters Township at North Hills; Ligonier Valley at Southmoreland

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

click me