High school scores, schedules for Jan. 9, 2019

By:
Wednesday, January 9, 2019 | 10:54 PM


High schools

Basketball

Boys

Wednesday’s results

WPIAL

Class 5A

Section 2

Montour 44, West Allegheny 42

Class 2A

Section 3

South Side Beaver 61, Shenango 59

Nonsection

Apollo-Ridge 46, South Allegheny 42

Chartiers Valley 74, Central Valley 40

McGuffey 54, Ringgold 53

Obama Academy 68, Imani Christian 30

Perry 65, Northgate 54

Riverside 59, Western Beaver 40

Thomas Jefferson 77, Belle Vernon 44

Trinity Christian 77, Cheswick Christian 49

Uniontown 77, Mt. Pleasant 28

Thursday’s schedule

WPIAL

Class 3A

Section 2

Avonworth at Freedom, 6:30 p.m.

Nonsection

Charleroi at Carmichaels, 7:30 p.m.; Frazier at Yough, 7:30 p.m.; Mapletown at Fort Cherry, 7:30 p.m.

District 6

Heritage

Homer-Center at Penns Manor, 7:30 p.m.; Marion Center at Ligonier Valley, 7:15 p.m.; Northern Cambria at Blairsville, 7 p.m.; Saltsburg at Puchase Line, 6:30 p.m.; West Shamokin at United, 7 p.m.

Girls

Wednesday’s results

WPIAL

Nonsection

Apollo-Ridge 45, Winchester Thurston 38

Carmichaels 29, Waynesburg 24

Chartiers Valley 61, Upper St. Clair 19

Frazier 64, Monessen 36

Gateway 71, Baldwin 53

Geibel 35, Bentworth 31

Norwin 62, Penn-Trafford 35

Obama Academy 52, Imani Christian 11

West Shamokin 48, Leechburg 8

Laurel Highlands at Preston (W. Va.), ppd.

District 6

Heritage

Bishop McCort 64, United 46

Homer-Center 43, Ligonier Valley 40

Thursday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Fox Chapel at Seneca Valley, 7:30 p.m. ; North Hills at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Section 2

Bethel Park at Canon-McMillan, 6 p.m.; Hempfield at Baldwin, 7:30 p.m.; Peters Township at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.; Upper St. Clair at Connellsville, 7:30 p.m.

Class 5A

Section 1

Lincoln Park at Trinity, 7:30 p.m.; South Fayette at West Allegheny, 7:30 p.m.; Thomas Jefferson at Montour, 7:30 p.m.

Section 2

Franklin Regional at Hampton, 7:30 p.m.; Mars at Armstrong, 7:30 p.m.

Section 3

Latrobe at Woodland Hills, 7:30 p.m.; Laurel Highlands at Penn-Trafford, 7:30 p.m.; Penn Hills at Oakland Catholic, 7:30 p.m.; Uniontown at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Class 4A

Section 1

Freeport at Knoch, 7:30 p.m.; Greensburg Salem at Indiana, 7:30 p.m.; Highlands at Apollo-Ridge, 7:30 p.m.; North Catholic at Burrell, 7:30 p.m.

Section 2

Blackhawk at Ambridge, 7:30 p.m.; Hopewell at Keystone Oaks, 7:30 p.m.; Quaker Valley at Central Valley, 7:30 p.m.

Section 3

Belle Vernon at Southmoreland, 7:30 p.m.; McKeesport at Ringgold, 7:30 p.m.; Mt. Pleasant at West Mifflin, 7:30 p.m.; Yough at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Class 3A

Section 1

Avonworth at Riverside, 7:30 p.m.; Beaver at Freedom, 7:30 p.m.; Ellwood City at Mohawk, 7:30 p.m.; Neshannock at Beaver Falls, 7:30 p.m.

Section 2

Beth-Center at South Park, 7:30 p.m.; Brownsville at Charleroi, 7:30 p.m.; McGuffey at Waynesburg, 7:30 p.m.; Seton LaSalle at Washington, 7:30 p.m.

Section 3

Carlynton at Valley, 7 p.m.; Derry at Deer Lakes, 7:30 p.m.; Shady Side Academy at East Allegheny, 6:30 p.m.; Steel Valley at South Allegheny, 7:30 p.m.

Class 2A

Section 1

New Brighton at Laurel, 7:30 p.m.; Northgate at OLSH, 7:30 p.m.; Shenango at Sto-Rox, 7:30 p.m.; South Side Beaver at Aliquippa, 7:30 p.m.

Section 2

Brentwood at Ellis School, 6 p.m.; Riverview at Serra Catholic, 7:30 p.m.; Winchester Thurston at Springdale, 6 p.m.

Section 3

Carmichaels at Bentworth, 6 p.m.; Chartiers-Houston at Burgettstown, 7:30 p.m.; Fort Cherry at Bishop Canevin, 6 p.m.

Class A

Section 1

Cornell at Eden Christian Academy, 7:30 p.m.; Quigley Catholic at Vincentian Academy, 7:30 p.m.; Sewickley Academy at Union, 7:30 p.m.

Section 2

Jefferson-Morgan at Monessen, 7 p.m.; Mapletown at Avella, 6 p.m.; West Greene at Geibel, 7:30 p.m.

Section 3

Aquinas Academy at Clairton, 7:30 p.m.; Greensburg Central Catholic at St. Joseph, 7:30 p.m.; Leechburg at Propel Andrew Street, 7:30 p.m.

Nonsection

Nazareth Prep at Propel Braddock Hills, 7 p.m.; New Castle at Rochester, 7:30 p.m.

Bowling

Boys

Wednesday’s results

WPIBL

Butler 7, Shaler 0

Carlynton 7, Bishop Canevin 0

Freeport 7, Apollo-Ridge 0

Penn-Trafford 7, Greensburg Salem 0

Quaker Valley 7, North Hills 0

Girls

Wednesday’s results

WPIBL

Bishop Canevin 4, Carlynton 3

Butler 5, Shaler 2

Freeport 7, Apollo-Ridge 0

Greensburg Salem 7, Penn-Trafford 0

North Hills 7, Quaker Valley 0

Hockey

Thursday’s schedule

PIHL

Class 2A

Moon at Quaker Valley, 9:10 p.m.; Pine-Richland at Hempfield, 7:15 p.m.

Class A

Beaver at Blackhawk, 6:45 p.m.; South Fayette at Indiana, 7:30 p.m.

Division II

Morgantown at Central Valley, 8:45 p.m.; Neshannock at Carrick, 6:40 p.m.; Trinity at Bishop Canevin, 8:40 p.m.

Wrestling

Wednesday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1A

Franklin Regional 63, Central Catholic 15

Kiski Area 78, Plum 4

Norwin 49, Penn-Trafford 20

Section 1B

Gateway 42, Penn Hills 30

Greensburg Salem 44, Latrobe 27

Woodland Hills at Hempfield (n)

Section 2A

Connellsville 64, McKeesport 18

Thomas Jeffeson 57, Belle Vernon 13

West Mifflin 51, Albert Gallatin 24

Section 2B

Mt. Lebanon 50, Bethel Park 24

Peters Township 43, Upper St. Clair 36

Ringgold 60, Baldwin 15

Section 3A

Butler 63, Knoch 16

Seneca Valley 65, Mars 9

Pine-Richland at Armstrong (n)

Section 3B

Hampton 54, Shaler 24

Indiana 51, North Hills 26

North Allegheny 47, Fox Chapel 27

Section 4A

South Fayette 46, West Allegheny 24

Ambridge at Canon-McMillan (n)

Section 4B

Chartiers Valley 39, Moon 35

Trinity 66, Montour 10

Class 2A

Section 1A

Chartiers-Houston at Washington (n)

Fort Cherry at South Park (n)

Section 1B

Beth-Center 72, Jefferson-Morgan 3

West Greene at Mapletown (n)

Section 2A

Beaver 48, Blackhawk 31

Freedom 42, Ellwood City 27

Laurel 60, Central Valley 15

Section 2B

Avonworth 39, Carlynton 24

Hopewell 56, South Side Beaver 18

Keystone Oaks 43, Quaker Valley 35

Section 3A

Burrell 69, Summit Academy 6

Highlands 48, Riverview 10

Section 3B

Derry 71, Frazier 12

Elizabeth Forward 54, Mt. Pleasant 16

Southmoreland 54, Yough 18

Wednesday’s summaries

WPIAL

Class 3A

Section 1A

Franklin Regional 63, Central Catholic 15

106: Carter Dibert (FR) wbf.

113: Finn Solomon (FR) wbf.

120: Garrett Thompson (FR) p. Jake Meyers, 0:48

126: Colton Camacho (FR) wbf.

132: Zack McCann (FR) wbf.

138: Mason Spears (FR) p. Derrick Gray, 0:25

145: Mario Sarnic (FR) p. Thomas Muha, 1:03

152: Colin Brady (FR) wbf.

160: Christo Marion (FR) wbf.

170: Jacob Brand (FR) d. Steven Costa, 2-1

182: John Ciferno (CC) p. Charlie Hough, 0:48

195: Austin Vance (FR) wbf.

220: Michael DeLuca (CC) d. Dylan Singleton, 7-5

Records: FR: (3-1, 3-1); CC: (0-6, 0-3)

Kiski Area 78, Plum 4

*106: Vince Cintrano (P) m.d. Antonio Giordano, 9-0.

113: Julian Jones (KA) p. Dom Shoffo, 1:13.

120: Dom Giordano (KA) p. William Powell, 0:37.

126: Luke Lacaria (KA) won by forfeit.

132: Darren Miller (KA) p. Rylan Cramer, 0:23.

138: Sammy Starr (KA) p. Lucas Heath, 0:23.

145: Enzo Morlacci (KA) p. Evan Stinson, 1:43.

152: Cam Connor (KA) p. Jarrod Citrano, 4:19.

160: Jack Blumer (KA) p. Colin Stecik, 0:43.

170: Nick Delp (KA) p. Damon Bracco, 0:34.

182: Hunter Dilts (KA) wbf.

195: Brayden Roscosky (KA) wbf.

220: Troy Kuhn (KA) wbf.

285: Stone Joseph (KA) wbf.

*Starting weight

Records: KA: 5-0, 3-0; P: 2-2, 2-2

Norwin 49, Penn-Trafford 20

106: Troy Hohman (P-T) d. Connor Henning, 15-10 (OT)

113: Luke Passarelli (N) d. Ryan Avel, 3-2

120: No match

126: Kurtis Phipps (N) p. Luke Paszek, 0:22

132: John Altieri (N) p. Tee Pecora, 2:00

138: Chase Kranitz (N) wbf.

145: Frankie Gill (N) m.d. Wesley Stull, 13-2

152: Nick Coy (P-T) p. Luke Merkovsky, 1:10

160: Bryce Long (N) p. Lukas Johnston, 1:52

170: Tony Zona (P-T) t.f. Josh Pace, 17-0

182: John Bachar (P-T) p. Jon Ireland, 2:48

195: Clayton Morris (N) p. Connor Shirey, 1:59

220: Ryan Weinzen (N) wbf.

285: Zach Cypher (N) p. John Harris, 1:45

Records: N: (8-2, 3-1); P-T: (2-2, 2-2)

* Match started at 182 lbs.

Section 1B

Greensburg Salem 44, Latrobe 27

106: Nate Cochran (L) wbf.

113: Gabe Golden (L) wbf.

120: Marino Angelicchio (L) d. Cody Kaufman, 7-0.

126: Nico Williams (GS) d. Enzo Angelicchio, 7-4.

132: Mason Jobe (GS) m.d. Payton Henry, 15-3.

138: Gabe Wiilochell (L) p. Colt Rubrecht, 2:32.

145: Dajauhn Hertzog (GS) d. Ricky Armstrong, 7-4.

152: Ian Ewing (GS) p. Izac Lewis, :36.

160: Sage Parsley (GS) p. Jack Pletcher, 1:57.

170: Logan Zitterbart (L) p. Jacob Alwine, 5:30.

182: Caleb Chismar (GS) m.d. A.J. Rock, 10-1.

195: John Meyers (GS) p. Tyler Ross, 1:20.

220: Trent Patrick (GS) p. Colten Zimmerman, :20.

285: Billy McChesney (GS) p. Luke Shaffer, 1:44.

Records: GS (4-0, 4-0); L: (3-0, 2-2)

Section 3

North Allegheny 47, Fox Chapel 27

106 pounds: Dylan Coy (NA) p. Ray Worsen, 0:31

113: Jordana Matamoros (FC) p. Massima Curry, 3:22

120: Brad Stipetich (NA) d. Jose Morales, decision, 9-3

126: Freddy Junko (NA) p. Maximus Lucco, 1:47

132: Dom Hogan (NA) m.d. Brendan Kost, 11-0

138: Ian Branstetter (NA) p. Joseph D’Cunha, 1:13

145: Avery Bursick (FC) p. Brandon Weaver, 1:27

152: Josh Miller (FC) p. Brady Leczo , 2:25

*160: Nick Marcenelle (NA) m.d. Alex Wecht, 9-1

170: Brady Leczo (NA) p. Sean Mahon, 4:40

182: Jon Hoover (NA) p. Steven Cano, 1:50

195: Luke O’Connor (FC) wbf.

220: Eddie Farrell (FC) d. Ben Grafton , 5-2

285: Austin Huebner (NA) wbf.

* indicates the starting weight class.

Class 2A

Section 3A

Section 3

Burrell 69, Summit Academy 6

106 pounds: Shawn Szymanski (B) p. Leon Pire, 1:16

113: Nicholas Salerno (B) p. Joseph Palmer, 0:14

120: Ian Oswalt (B) p. Jonathan Ortiz, 0:30

126: Trent Valovchik (B) p. Bidut Pradhan, 0:43

132: Andrew Meadows (SA) wbf.

138: Anthony Corrado (B) p. Jamier Griffin, 1:07

145: Noah Linderman (B) p. Salvador Sanchez, 1:52

152: Dominic Holmes (B) p. Terroa Rembert, 3:37

160: Austin Mele (B) p. John Vazquez, 3:36

170: Zach Rupert (B) d. Moises Quintanilla, 11-8

182: Richard Feroce (B) wbf.

195: Mason Slahtovsky (B) p. Jahmir Lockhart, 0:43

220: No match

*285: Jason Templer (B) wbf.

* indicates the starting weight class.

Highlands 48, Riverview 10

*106 pounds: No match

113: No match

120: Jrake Burford (H) p. Lucas Murphy, 4:35

126: Isaac Murphy (R) m.d. Evan Henry, 18-5

132: No match

138: No match

145: Chase D’Angelo (H) p. Luke McElligot, 1:45

152: Blake Clark (H) p. Gage Howard

160: Giovanni Savko (R) p. Tyler Thompson

170: Brock White (H) wbf.

182: Jacob Taliana (H) wbf.

195: Ethan Jones (H) wbf.

220: Jeremiah Saunders (H) wbf.

285: Jeremiah Nelson (H) wbf.

* indicates the starting weight class.

Section 3B

Derry 71, Frazier 12

106: Colton McCallen (D) t.f. Jacob Thomas

113: Kace Sabedra (D) p. Jacob Kordich

120: Xavier Merlin (D) wbf

126: Ty Cymmerman (D) wbf

132: Nicholas Reeping (D) wbf

138: Jason Baker (D) p. Brian Gardner

145: Garret Lenhart (D) p. Alex Poorbaugh

152: Eric Catone (D) p. Danny Barnett

160: Trey Weinell (D) wbf

170: Thayne Lawrence (F) p. Dakatoa Beeman

182: Brayden Mickinac (D) wbf

195: Joseph Maczko (F) p. David Smith

220: Dom DeLuca (D) p. Matthew Kordich

285: Noah Cymmerman (D) p. Anthony Maximo

Records: D: (8-2, 4-0); F: (0-4, 0-4)

*Match started at 170

Elizabeth Forward 54, Mt. Pleasant 16

106: Luke Geibig (MP) wbf.

113: Ryan Michaels (EF) dec. Noah Gnibus, 5-0

120: Dylan Bruce (EF) wbf.

126: Donovan Woytsek (EF) wbf.

132: Ben Reichenbach (EF) wbf.

138: No match

145: Noah Hunnell (EF) wbf.

152: Chris Bruce (EF) d. Patrick Brewer, 6-2

160: Kyle Jones (MP) m.d. Nick Hunnell, 15-6

170: Dakota Buchina (EF) wbf.

182: Dayton Pitzer (MP) wbf.

195: Tiberius Ten (EF) wbf.

220: R.J. Buchina (EF) wbf.

285: Nate Homa (EF) wbf.

Records: EF: (3-1, 3-1); MP: (3-5-1, 1-2-1)

* Match started at 138 lbs.

Thursday’s schedule

All matches start at 7 p.m. unless stated otherwise

WPIAL

Class 2A

Section 2B

Avonworth at Hopewell

Section 3A

Valley at South Allegheny

Nonsection

Chartiers Valley at Carrick; Punxsutawney at Indiana

District 8

City League

Perry at Allderdice, 4 p.m.; Westinghouse at Brashear, 4 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

click me